Kiosk Usług Metrologicznych
Utworzenie internetowego Kiosku Usług Metrologicznych zaplanowane jest na I-IV kwartał 2025 oraz I-IV kwartał 2026 r. (01 stycznia 2025 r. – 31 grudnia 2026 r.). Będzie to forma udostępnienia usług badawczych z wykorzystaniem stworzonego w poprzedniej edycji programu – Bazy Infrastruktury Metrologicznej. BIM będzie stanowiło jądro nowego systemu usług. Dzięki temu Kiosk Usług Metrologicznych będzie oferował najnowszą kluczową infrastrukturę metrologiczną. Budowa Kiosku pozwoli na efektywny przepływ informacji o posiadanym i możliwym do wykorzystania zapleczu badawczym.
Czego będzie się można dowiedzieć o infrastrukturze badawczej dzięki Kioskowi Usług Metrologicznych?
Kiosk zapewni sprawdzone informacje o terminach wypożyczenia bądź użytkowania danego sprzętu. Dowiemy się jakie są zasady danych usług, czy dane urządzenie jest „mobilne” czy nie. Poznamy zasady i wytyczne dotyczące transportu, warunków używania i zasad BHP oraz specyficznych uprawnień do jego użytkowania. Będziemy jasno wiedzieć, jakie są dane dotyczące zakresów odpowiedzialności za urządzenie lub jego ubezpieczenie. Poznamy instytucję zarządzające urządzeniem, a także szybko zdobędziemy dane kontaktowe do instytucji i osoby odpowiedzialnej za interesujące nas urządzenie.
Beneficjenci Kiosku
Beneficjentami usług oferowanych przez Kiosk Usług Metrologicznych będą instytucje zewnętrzne, uczelnie, jak również przedsiębiorcy. Łatwa dostępność informacji o usługach i aparaturze oferowanej dzięki Kioskowi wpłynie na zintensyfikowanie działań naukowców zajmujących się metrologią oraz na podniesienie poziomu realizowanych badań i publikacji będących ich efektem. Należy również podkreślić, że możliwe będzie określanie kierunków rozwoju metrologii w Polsce, między innymi na podstawie wiedzy o obecnym stanie metrologii i zapotrzebowaniu na określoną aparaturę.
Nieodzowna rola uczelni technicznych w budowaniu Kiosk Usług Metrologicznych
Niezwykle istotnym elementem w budowaniu Kiosku jest obecność uczelni technicznych zrzeszonych w Polskiej Unii Metrologicznej. Przełoży się to na wiele długofalowych korzyści dla samych uczelni, jak i szerzej – dla społeczeństwa oraz sektora technicznego i metrologicznego. Potencjalną korzyścią może być rozwój kompetencji uczelni, ponieważ uczestnictwo w takim zadaniu pozwala uczelniom technicznym na rozwijanie swoich kompetencji w obszarze metrologii, rozwój i ulepszanie technologii internetowych, interfejsów użytkownika, analizy danych i innych dziedzin związanych z tworzeniem i zarządzaniem internetowymi kioskami usługowymi, jak również pozwoli uczelniom zapewnić studentom nowoczesną, atrakcyjną formę edukacji. Utworzenia internetowego Kiosku Usług Metrologicznych będzie źródłem cennych danych i informacji, które mogą być wykorzystane do prowadzenia badań naukowych, analiz trendów i opracowywania nowych rozwiązań w dziedzinie metrologii oraz inżynierii. Udział w zaawansowanych projektach technologicznych, zwłaszcza o znaczeniu społecznym, może przyczynić się do wzrostu prestiżu uczelni, co przełoży się na zwiększone zainteresowanie placówką. Uczestnictwo w projekcie tworzenia internetowego kiosku usług metrologicznych to okazja dla studentów do zdobycia praktycznego doświadczenia w pracy nad projektami. Nabierają praktycznych umiejętności, a ich wiedza nie opiera się jedynie na wiedzy teoretycznej. Stworzenie internetowego Kiosku Usług Metrologicznych może poprawić dostępność usług metrologicznych dla przedsiębiorstw, instytucji i ogółu społeczeństwa. To z kolei może przełożyć się na wzrost jakości produktów i usług, które wymagają dokładnych pomiarów i certyfikacji. Większa liczba takich produktów to korzyść dla każdego obywatela. Kraje rozwijające się w kierunku gospodarki opartej na wiedzy i technologiach cyfrowych potrzebują wykwalifikowanych specjalistów oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Uczestnictwo w projektach takiego typu jak budowa Kiosku Usług Metrologicznych może pomóc uczelniom w dostosowaniu programów nauczania do rzeczywistych potrzeb rynku pracy i zwiększeniu atrakcyjności kształcenia. To oczywiste, że uczelnie muszą odpowiadać na rzeczywiste wymagania rynku pracy, absolwenci szkół wyższych powinni posiadać, oprócz wiedzy teoretycznej, również praktyczne umiejętności tworzenia baz ich integracji i zarządzania nimi. Wszystkie powyższe korzyści wynikające z budowy Kiosku Usług Metrologicznych, mogą przyczynić się do wzmocnienia roli uczelni technicznych jako liderów w dziedzinie nauki, technologii i innowacji, a także przyczynienia się do postępu technologicznego i rozwoju naszego kraju.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17