Nowe wyzwania stojące przed Polską Unią Metrologiczną 2024- 2026

Nowa edycja programu Polska Unia Metrologiczna to kontynuacja dotychczasowych kluczowych założeń i nowe projekty odpowiadające potrzebom środowiska.

Dążymy do zwiększenia dostępności do informacji o posiadanym przez jednostki naukowe
i możliwym do wykorzystania dla wszystkich grup docelowych zapleczu badawczym poprzez opracowanie i wdrożenie Kiosku Usług Metrologicznych. Zorganizujemy – na wyraźną prośbę metrologów - przynajmniej dwie międzynarodowe konferencje metrologiczne „New Trends of Metrology” oraz minimum jeden Kongres Gospodarczy ,,Metrologia Przyszłości”.  Przygotujemy minimum trzy Warsztaty Metrologiczne dla młodych pracowników nauki oraz studentów.

Chcemy, aby informacje o istotnej roli metrologii dla rozwoju i funkcjonowania współczesnego świata dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego włączymy się we współorganizowanie konkursu wiedzy metrologicznej dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz stworzenie mobilnych laboratoriów metrologicznych.

Utworzenie internetowego Kiosku Usług Metrologicznych i jego wdrożenie

Utworzenie internetowego Kiosku Usług Metrologicznych zaplanowane jest na I-IV kwartał 2025 oraz I-IV kwartał 2026 r. (01 stycznia 2025 r. – 31 grudnia 2026 r.). Będzie to forma udostępnienia usług badawczych z wykorzystaniem stworzonej w poprzedniej edycji programu- Bazy Infrastruktury Metrologicznej. BIM będzie stanowiła jądro nowego systemu usług. Dzięki temu Kiosk Usług Metrologicznych będzie oferował najnowszą kluczową infrastrukturę metrologiczną. Budowa Kiosku Usług Metrologicznych pozwoli na efektywny przepływ informacji o posiadanym i możliwym do wykorzystania zapleczu badawczym.

Usieciowienie współpracy pomiędzy nauką a otoczeniem społeczno-gospodarczym

Jednym z najważniejszych działań w ramach nowej edycji PUM będzie inicjatywa zorganizowania Kongresu Gospodarczego, którego hasłem przewodnim będzie Metrologia Przyszłości. Podczas kongresu tematami dyskusji będą: najnowsze rozwiązania z zakresu metrologii, ale także napotykane realne problemy metrologiczne czy też określanie nowych formy współpracy w środowisku. Podczas Kongresu analizowane będą również, szczególnie istotne obecnie, nowe narzędzia wspomagające metrologię, takie jak sztuczna inteligencja.  Kongres Gospodarczy przyczyni się do zainicjowania współpracy i promowaniu doktoratów wdrożeniowych, a także stworzy możliwości zdobywania przez doktorantów praktycznego doświadczenia w przedsiębiorstwach przemysłowych, w tym również przy wykorzystania potencjału laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar.

Najważniejsze wyzwania zawarte w tym zadaniu to również organizacja Warsztatów Metrologicznych dla młodych pracowników nauki oraz studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych z wykorzystaniem infrastruktury metrologicznej Głównego Urzędu Miar oraz laboratoriów wiodących ośrodków naukowych w Polsce i innych.

Organizacja międzynarodowej konferencji naukowej „New Trends in Metrology”

Konferencja będzie miała miejsce na przełomie III/IV kwartału 2024 oraz 2026 roku. Będzie nawiązywać do cieszącej się ogromnym sukcesem konferencji „New Trends in Metrology 2022”. Ponadprzeciętne zainteresowanie uczestników zarówno z kraju jak również z zagranicy, z jakim spotkała się konferencja, bezdyskusyjnie potwierdza potrzebę organizacji tego typu spotkań.

Promocja metrologii w kraju i zagranicą

W ramach działalności Polskiej Unii Metrologicznej PUM przewidziano działania promocyjne zarówno w kraju jak i zagranicą. Chcemy dotrzeć z naszym przekazem do dużego grona odbiorców i uświadomić im istotną rolę metrologii w ich codziennych życiu, skupimy się również na promocji informacji o działalności samej PUM-y. Do tego działania wykorzystamy narzędzia i techniki wykorzystywane w komunikacji marketingowej online, m.in.:  e-mail marketing, event marketing, newslettery, strona internetowa projektu PUM, blog projektu PUM, działania w social mediach czy marketing szeptany. Ponadto skorzystamy z tradycyjnych narzędzi marketingowych offline, m.in.:  ulotki/broszury, plakaty, kampanie billboardowe, gadżety promocyjne.

Wydarzeniami, na których promocji będziemy się szczególnie skupiać, będą, przygotowany przez nas, w II kwartale 2025 r. Naukowy Piknik Metrologiczny z okazji Światowego Dnia Metrologii oraz zaplanowane II kwartał 2024 r. a także 2025 r. współzorganizowanie Konkursu Wiedzy o Metrologii dla uczniów szkół ponadpodstawowych, oraz informowanie o obecności przedstawicieli PUM na różnego rodzaju piknikach naukowych, zewnętrznych eventach związanych z tematyką metrologiczną oraz wizyty w instytucjach stowarzyszonych w ramach PUM (uczelniach, instytutach, przedsiębiorstwach, szkołach, stowarzyszeniach.

Organizacja mobilnych laboratoriów metrologicznych

Powstanie 6-ciu Mobilnych Laboratoriów Metrologicznych ma przyczynić się do zainteresowania młodzieży metrologią i pokazanie im jaką odgrywa rolę w codziennym życiu.  Utworzenie Mobilnych Laboratoriów Metrologicznych pozwoli na wykorzystywanie najnowszych – choć podstawowych narzędzi pomiarowych i zwiększy dostęp do nowoczesnych metod dydaktyczno-badawczych. Mobilne Laboratoria Metrologiczne będą bazowały na walizkowych zestawach pomiarowych, które zostaną wyposażone w sprzęt pomiarowy łatwy do przemieszczania i realizacji pokazów oraz ćwiczeń w szkołach i organizacjach zajmujących się kształceniem młodzieży. Do nich należy zaliczyć: LAB 1 - suwmiarkowe przyrządy pomiarowe; LAB 2 - mikrometryczne przyrządy pomiarowe; LAB 3 - przyrządy pomiarowe optyczne; LAB 4 - wzorce i systemy pomiarowe chropowatości; LAB 5 - sprawdziany pomiarowe; LAB 6 - czujnikowe przyrządy pomiarowe. Mobilność laboratoriów, wynika z łatwego i nienastręczającego problemów przemieszczania. Pozwoli to na zbudowanie unikatowych zestawów „pracowni technicznych w walizce”, umożliwiających prezentację uczniom szkół ponadpodstawowych sprzętu, omówieniu zasad jego działania i naukę samego pomiaru. Głównym zadaniem Mobilnych Laboratoriów Metrologicznych jest docieranie do szkół ponadpodstawowych i jednostek kształcenia młodzieży o ograniczonym dostępie do aparatury pomiarowej i badawczej (szczególnie z obszarów wiejskich i małych miasteczek) oraz rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania metrologią, kształtowanie świadomości metrologicznej oraz techniczne ukierunkowywanie dalszego rozwoju edukacyjnego. Realizacja poprzedzona zostanie fazą przygotowawczą i zakupem urządzeń, która to przewidziana została na cztery kwartały 2025 r.

Te pięć głównych działań, które zostaną zrealizowane w obecnej edycji programu Polskiej Unii Metrologicznej są ambitnymi pomysłami, których realizacja gwarantuje zaistnienie metrologii w świadomości społeczeństwa oraz zapewni lepszą integrację środowiska metrologicznego i ułatwi mu codzienną współpracę.

 

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17