Warsztaty organizowane przez Polską Unię Metrologiczną zostały przeprowadzone w Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Politechniki Krakowskiej. W szkoleniu udział wzięli młodzi pracownicy naukowi, studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Wykłady i zajęcia praktyczne przeprowadził doświadczony pracownik Labolatorium - dr inż. Wiktor Harmatys, którego zainteresowania naukowe obejmują optyczne systemy pomiarowe.
Podczas pierwszego dnia warsztatów uczestnicy wysłuchali wykładów ,,Metody oceny dokładności maszyny współrzędnościowej” oraz ,,Metody szacowania niepewności”, pierwszy dzień zakończył się zajęciami praktycznymi ,,Program pomiarowy z normą ISO 10360”.
Drugi dzień spotkania został poświęcony warsztatom dot. szacowania niepewności
i analizie wyników przeprowadzonych pomiarów. Uczestnicy warsztatów mieli okazję sprawdzić pozyskana wiedzę w praktyce.
„Metrologia współrzędnościowa to nie tylko nauka precyzyjnych pomiarów, ale także klucz do rozwoju nowoczesnego przemysłu, w którym dokładność i niezawodność są fundamentem innowacji” - podkreślił prowadzący spotkanie, dr inż. Wiktor Harmatys.
Warsztaty metrologiczne w Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej
Warsztaty z zakresu metrologii współrzędnościowej, organizowane przez Polską Unię Metrologiczną, odbyły się w jednej z najnowocześniejszych jednostek naukowych specjalizujących się w tej dziedzinie.
Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej (LMW) Politechniki Krakowskiej to akredytowane laboratorium wzorcujące (nr AP 132) w zakresie: wzorcowania współrzędnościowych systemów pomiarowych oraz wzorcowania części maszyn i wzorców metodami współrzędnościowymi.
Metrologia współrzędnościowa tematem warsztatów organizowanych przez PUM
Podczas cyklu warsztatów metrologicznych, które będą przez najbliższe dwa lata realizowane w ramach edycji Polskiej Unii Metrologicznej (PUM) 2024-2026, zostaną poruszone różnorodne zagadnienia cieszące się dużym zainteresowaniem w świecie metrologii.
Tematem pierwszych warsztatów były zagadnienia z zakresu metrologii współrzędnościowej, dynamicznie rozwijającego się obszaru nauki i przemysłu, który zajmuje się pomiarem i obrazowaniem 3D wszelkich obiektów geometrycznych.
Metrologia współrzędnościowa jest kluczowa w prężnie rozwijającym się świecie. Bez precyzyjnych pomiarów nie byłoby możliwe niezawodne i zamierzone działanie maszyn, sieci, urządzeń czy innych mechanizmów oraz ich udoskonalanie. Metrologia współrzędnościowa pozwala ocenić czy elementy, z których składają się skomplikowane mechanizmy, wykorzystywane w przemyśle, zostały wyprodukowane bez żadnych wad produkcyjnych i zmontowane w taki sposób, jak zaplanowano przy etapie projektowania.
W miejscach, gdzie kluczowe są niezawodność, bezpieczeństwo oraz sprawność działania maszyn i urządzeń, niezbędna staje się maksymalna precyzja pomiarów ich układów, elementów oraz efektów odkształceń – właśnie wtedy sięgamy po metrologię współrzędnościową.
,,Warsztaty metrologiczne to propozycja przygotowana przez PUM, odpowiadająca na wyzwania współczesnego świata. Przygotowaliśmy warsztaty z myślą o młodych metrologach, którzy będą kształtować naszą przyszłość. Chcemy zapewnić im jak najlepsze możliwości kształcenia, tak, żeby ich umiejętności odpowiadały współczesnym potrzebom” – powiedział dr hab. Jerzy Józwik, Dyrektor Biura PUM.
O terminach naboru na kolejne warsztaty metrologiczne będziemy informować na stronie www.pum.pollub.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17