IV Seminarium Bezpieczeństwa Jądrowego pt. Aspekty bezpieczeństwa reaktorów IV-generacji

30.04.2025 Aktualności

29 kwietnia na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej odbyło się IV Seminarium Bezpieczeństwa Jądrowego pt. Aspekty bezpieczeństwa reaktorów IV-generacji. Seminarium poprowadziła prof. dr hab. Elżbieta Jartych.

Pierwsze seminarium było odpowiedzią na medialną dyskusję dotyczącą przyszłości energetyki nuklearnej w Polsce po trzęsieniu ziemi w Japonii. Organizatorzy postanowili propagować wśród społeczeństwa rzetelne informacje dotyczące energetyki nuklearnej. Obecnie wydarzenie zostało reaktywowane po długiej przerwie wywołanej m.in. pandemią.

Gości zgromadzonych w auli powitał Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Paweł Węgierek. W tegorocznej edycji SBJ udział wzięli wybitni specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku na czele z prof. dr hab. Mariuszem Dąbrowskim. W pierwszej części wydarzenia profesor Dąbrowski zaprezentował plan budowy pierwszego polskiego reaktora wysokotemperaturowego HTGR-POLA. Z kolei dr Piotr Kopka zrelacjonował swój pobyt w Fukushimie i opowiedział, jak wygląda sytuacja w elektrowni 14 lat po awarii. W tej części spotkania licznie uczestniczyli studenci i goście, a frekwencja była imponująca, co pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się ten temat i jak ważne jest organizowanie takich spotkań.

Druga część wydarzenia skierowana była do wąskiego grona odbiorców, ze względu na swój specjalistyczny charakter. Dr inż. Karol Kowal i mgr inż. Grzegorz Mrugała przeprowadzili prezentacje dotyczące analizy ryzyka łączonych obiektów jądrowo-chemicznych z reaktorami HTGR i projektowania niezawodnych systemów elektrycznych w reaktorach HTGR.

Wydarzenie, zorganizowane na Politechnice Lubelskiej pokazało, że nowatorski projekt opracowany przez naukowców z NCBJ ma szanse wskazać unikalne możliwości wykorzystania reaktora HTGR-POLA w przemyśle, szczególnie w polskich zakładach chemicznych.

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17