Polska Unia Metrologiczna objęła patronatem XV Międzynarodową Konferencję Naukową ,,COORDINATE MEASURING TECHNIQUE” (Współrzędnościowa Technika Pomiarowa), organizowaną przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie odbyło się 25-26 kwietnia 2024 r. w Krakowie.Początek formularza
Konferencja obejmowała różnorodne tematy, między innymi dyskutowano o rozwoju
w dziedzinie techniki pomiarów współrzędności, śledzeniu i kontroli systemów pomiarowych współrzędnościowych, wykorzystaniu metrologii w procesach produkcyjnych elementów maszyn, roli i zadaniach metrologii w systemach zapewnienia jakości. Nie brakowało też rozmów o nowych trendach w pomiarach struktury geometrycznej powierzchni a w szczególności morfologii powierzchni, technikach wizualizacji i wirtualizacji oraz metrologii w Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Podczas Konferencji głos zabierali międzynarodowi i polscy eksperci reprezentujący świat nauki i gospodarki. Jednym z prelegentów był również Dyrektor Biura Polskiej Unii Metrologicznej dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. uczelni, który mówił o Wyzwaniach Polskiej Metrologii, zadaniach i perspektywach działania PUM przedstawiając prezentację pt. ,,Polska Unia Metrologiczna integratorem r(ewolucji) polskiej metrologii”. Profesor Józwik podkreślał, jak ważne było dla środowiska metrologów powołanie PUM, jako kluczowego zadania Ministra Nauki przyspieszającego rozwój metrologii w Polsce. Polska Unia Metrologiczna jest organizacją skupiającą różne instytucje zajmujące się metrologią. Współpracuje z uczelniami z Polski i zza granicy, instytutami badawczymi, przedsiębiorstwami oraz organami administracji centralnej. Do tej pory nie było takiego podmiotu będącego integratorem polskiej metrologii i dlatego PUM doskonale wpisuje się w potrzeby środowiska naukowego, przemysłowego i ogólnospołecznego.
Pierwszego dnia konferencji uroczyście zainaugurowano działalność nowego centrum badawczego w Krakowie – Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej. Centrum dysponuje unikalną aparaturą pozwalającą na przeprowadzenie najdokładniejszych pomiarów w skalach od nano obiektów wielkogabarytowych. Takie pomiary są podstawą do rozwijania najbardziej zaawansowanych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu. Tylko kilka międzynarodowych ośrodków wykonuje pomiary o takiej dokładności. Możliwości aparaturowe polskiej sieci sprawiają, że jest jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych, o najszerszym zakresie badań.
Dzięki powstaniu LUPW w Krakowie, wyposażonego w nowoczesną infrastrukturę badawczą nasi naukowcy dołączą do grona światowych liderów metrologii współrzędnościowej- z obszaru nauki zajmującego się pomiarem i obrazowaniem 3D obiektów wielkogabarytowych.
Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechniki Krakowskiej powstało w ramach projektu Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET). Sieć i ośrodek badawczy w zakresie metrologii współrzędnościowej tworzą: Politechnika Krakowska (lider) oraz Politechniki: Warszawska, Poznańska i Świętokrzyska.
Konferencja została zwieńczona galą z okazji 70. urodzin prof. Jerzego A. Sładka. Prof. Sładek jest Dziekanem Wydziału Mechanicznego PK i członkiem Senatu uczelni. Jest inicjatorem powstania Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej. Zrealizował 20 grantów krajowych i 3 zagraniczne finansowane przez UE, KBN, MNiSzW, NCBR. Jest autorem i współautorem ok. 400 prac naukowych i badawczych. Profesor Sładek współpracuję z wieloma uczelniami europejskimi i największymi ośrodkami badawczymi, gdzie jest zapraszany na gościnne wykłady. Od lat organizuję wspólne projekty i wykłady profesorów wizytujących z PTB, TU Braunschweig, TU Erlangen, NTB Buchs, EC Lion, Univ. di Padova, CERN Genewa co przekłada się na wdrażania nowych metod kształcenia i badań. Jest autorem pierwszej rozprawy doktorskiej, pierwszej rozprawy habilitacyjnej, a także jako pierwszy uzyskał tytuł naukowy w Polsce z zakresu metrologii współrzędnościowej. Wraz z zespołem opracowuję i wdraża nowe koncepcje i metodyki wzorcowań systemów współrzędnościowych.
Podczas konferencji odbyły się również dyskusje naukowe prowadzone w formie sesji posterowych oraz zaprezentowano wystawę sprzętu pomiarowego.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17