22 maja duet Oliwier Połuszańczyk i Jakub Rolak z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej wygrali indeksy na studia stacjonarne zwyciężając Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Metrologii „Metroliga 2023”. Licealiści mogą zdecydować, czy chcą studiować na wybranym kierunku na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku czy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
Pierwszy etap konkursu polegał na przygotowaniu plakatu, który tematyką miał nawiązywać do hasła obecnej edycji konkursu – „Metrologia w służbie ochrony środowiska”. W finale znalazło się 18 dwuosobowych zespołów, które sprawdziły się w teście wiedzy o metrologii oraz wykonały zadania praktyczne z zakresu chemii oraz pomiarów parametrów geometrycznych i elektrycznych rezystorów.
Polska Unia Metrologiczna już drugi raz objęła Konkurs ,,Metroliga” patronatem. Dyrektor biura PUM dr hab. inż. Jerzy Józwik wręczając zwycięzcom nagrody zaznaczył, że dzisiaj serce polskiej metrologii bije bezsprzecznie w Białymstoku, a Konkurs jest wspaniałą inicjatywą i świetnym pomysłem na popularyzację metrologii.
Tego samego dnia na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, w ramach obchodów Światowego Dnia Metrologii, przygotowano konferencję poświęconą tej dziedzinie. Wydarzenie zostało zainaugurowane przez Prorektora ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej- Pana prof. dr hab. Mirosława Świercza oraz Panią Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku- prof. Joannę Karpińską.
„Spotkanie przedstawicieli różnych instytucji, którzy przybyli dzisiaj na naszą konferencję jest najlepszym dowodem na to, jak istotną rolę metrologia odgrywa w różnorodnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego” – powiedziała Pani dziekan.
Zgromadzeni goście mogli wysłuchać szeregu ciekawych wykładów. Prof. dr hab. Ewa Bulska z Wydziału Chemii UW przedstawiła wyzwania i ograniczenia w metrologii chemicznej, z jakimi na co dzień mierzy się metrologia chemiczna.
Jedną z części konferencji był panel dyskusyjny Metrologia Podlaska 2030. Podczas seminarium dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. uczelni – prorektor Politechniki Białostockiej zaznaczył, że „pomiary to współcześnie podstawowe narzędzie poznania rzeczywistości, również dla badaczy – inżynierów, ale i przedstawicieli nauk matematyczno-przyrodniczych”.[1] A dyrektor biura Polskiej Unii Metrologicznej dr hab. inż. Jerzy Józwik w swojej wypowiedzi podkreślił, że metrologia w województwie podlaskim rozwija się bardzo prężnie, i duża w tym zasługa białostockich naukowców, którzy są jej doskonałymi promotorami.
„Strażnicy metra i kilograma” – tak o Głównym Urzędzie Miar powiedział Mirosław Wnorowski – dyrektor OUM w Białymstoku.
„…i mola” – dopowiedziała żartobliwe prof. Ewa Bulska.
Konkurs ,,Metroliga” został objęty patronatem honorowym: Rektora Politechniki Białostockiej, Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, Ministra Edukacji i Nauki, Prezesa Głównego Urzędu Miar, Marszałka Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Kurator Oświaty i Polskiej Unii Metrologicznej.
Partnerem konkursu zostało Miasto Białystok.
Patronami medialnymi regionalnych obchodów Światowego Dnia Metrologii oraz seminarium Metrologia Podlaska 2030 byli: Platon TV, Radio Akadera, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok i TVP3 Białystok.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17