MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA METROLOGICZNA „New Trends in Metrology”

21.10.2022 Aktualności

W dniach 17-19 października 2022 Lublin był miastem spotkania ekspertów oraz przedstawicieli przemysłu z dziedziny metrologii z całej Polski oraz m.in. z Włoch, Anglii, Czech, Ukrainy, Niemiec oraz Słowenii. Podczas wydarzenia Międzynarodowa Konferencja Metrologiczna, „News Trends in Metrology dyskutowano m.in. na temat oceny wpływu współczesnej metrologii na gospodarkę, szczególnie metrologii aplikacyjnej oraz identyfikacji kierunków jej rozwoju w zakresie badań naukowych i wdrożeń.

Organizatorami Konferencji byli Polska Unia Metrologiczna, Politechnika Lubelska oraz Główny Urząd Miar.

Eksperci rozmawiali o możliwości aplikacji wyników badań w przemyśle, zagadnieniach związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w metrologii, metrologii w trójwymiarowym ilościowym obrazowaniu fazowym na poziomie komórkowym, niepewności pomiaru we współrzędnościowej technice pomiarowej, a także poświecili uwagę aspektom metrologicznym w akredytowanym laboratorium badawczym. Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania dalszych działań Polskiej Unii Metrologicznej. Dyskutowano między innymi o tym, w jaki sposób uzyskać lepsze efekty gospodarcze wdrażania osiągnięć z zakresu szerokiego spectrum pomiarów w różnych obszarach techniki oraz w przemyśle.

Zgromadzeni w Lubelskim Centrum Konferencyjnym byli zgodni, że obecnie przemysł nie jest w stanie funkcjonować bez metrologii i to metrologii na najwyższym poziomie. Oczywistym jest, że wszelkie produkty, które są wytwarzane w przemyśle, muszą być zgodne co do wymiarów, kształtu, położenia, czy też muszą być wytwarzane z odpowiednią dbałością o jakość w trakcie zoptymalizowanych procesów produkcyjnych, dlatego też niezbędna jest wysokiej klasy aparatura i techniki pomiarowe, które mają zastosowanie każdego dnia w przemyśle.

W Konferencji wziął udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Minister zapowiedział, że wsparcie dla polskiej metrologii będzie nadal zapewnione.

Głównymi prelegentami sesji plenarnych byli: prof. Paolo Carbone z Uniwersytetu w Perugii, prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek z Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. Małgorzata Kujawińska z Politechniki Warszawskiej, prof. David Macii z Uniwersytetu w Turynie, prof. Liam Blunt z Uniwersytetu w Huddersfield, prof. dr hab. inż. Janusz Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz dr Dominik Rozkrut - prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

W trakcie 15 sesji tematycznych wybitni przedstawiciele europejskiej metrologii z Polski, Anglii oraz Włoch wygłosili 7 wykładów plenarnych, a prelegenci reprezentujący międzynarodowe środowisko naukowe i przemysłowe przedstawili 90 referatów .

Podczas dwudniowych obrad gościliśmy łącznie ok 250 osób (łącznie z uczestnikami on-line).

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17