18 października odbyła się konferencja zrzeszająca przedstawicieli branży laboratoryjnej zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 specjalistów w tej dziedzinie, którzy przyjechali do Rzeszowa z całej Polski. Przedstawiciele Polskiej Unii Metrologicznej również byli obecni na konferencji.
Wydarzenie oficjalnie otworzyli: Teresa Kubas – Hul, wojewoda podkarpacki, Karol Ożóg, wicemarszałek województwa oraz Michał Tabisz, prezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji.
Konferencja odbyła się dzięki inicjatywie Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (PSLBiW), funkcjonującej w ramach PCI. W trakcie konferencji ogłoszona została współpraca pomiędzy Podkarpacką Siecią Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących a Klubem Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB, zrzeszających ponad półtysięczną społeczność laboratoriów polskich. Prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie Michał Tabisz powiedział, że nawiązanie tej współpracy to ogromna szansa na rozwój laboratoriów działających w regionie województwa podkarpackiego.
Podczas konferencji odbył się szereg ciekawych wykładów, m.in. ekspertów z Polskiego Centrum Akredytacji i Głównego Urzędu Miar. Hanna Tugi, kierownik Działu Akredytacji Badań i certyfikacji Żywności Polskiego Centrum Akredytacji podkreśliła, że przed laboratoriami stawiane są coraz większe wyzwania. Zaznaczyła, że zlecający badania, oczekują nie tylko wyników, ale również podania czy efekt odpowiada wymaganiom określonym w przepisach prawa lub w specyfikacji wyrobu. Dr Anna Kęsik Koordynator w Dziale Akredytacji Badań Chemicznych, PCA omówiła codzienne problemy dotyczące zachowania spójności pomiarowej w metodach instrumentalnych. ,,Spójność pomiarowa to kluczowy aspekt tzw. ważności wyników - powiązania wyników z jednym ustanowionym odniesieniem. Tylko wtedy możemy mówić o porównywalności wyników pomiarów i badań, gdy mają to jedno wspólne, stabilne odniesienie” – podkreśliła dr Kęsik.
Goście konferencji mogli zobaczyć, jak wyglądają najnowocześniejsze laboratoria w Europie podczas prezentacji dr Andrzeja Kurkiewicza z Głównego Urzędu Miar. Dr Kurkiewicz, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju GUM zaprezentował wyposażenie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM w Kielcach. Kampus uroczyście otwarto 9 września 2024, to nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, który oferuje warunki do współpracy pomiędzy profesjonalną i innowacyjną metrologią laboratoryjną a gospodarką. Kampus dysponuje doskonałym sprzętem i jest najnowocześniejszą placówką tego typu w Europie.
Dobra współpraca ze środowiskiem branży laboratoryjnej jest kluczowa dla Polskiej Unii Metrologicznej, ponieważ już w grudniu we współpracy z laboratoriami wiodących ośrodków naukowych w Polsce oraz Głównym Urzędem Miar rozpocznie realizację naukowych Warsztatów Metrologicznych. Warsztaty to jedno z najnowszych zadań, które ma do zrealizowania PUM w nowej edycji programu w latach 2024-2026. Projekt skierowany jest do młodych naukowców, studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych. Przykładowe tematy zaplanowane do realizacji podczas warsztatów to: interferometria laserowa, mikroskopia optyczna, współrzędnościowa technika pomiarowa, termografia i termometria w podczerwieni, sztuczna inteligencja w pomiarach, ocena parametrów morfologii powierzchni i wiele innych. Celem naukowych Warsztatów Metrologicznych organizowanych przez PUM jest kształtowanie nowych kadr i stwarzanie warunków rozwoju młodym ludziom zainteresowanych metrologią oraz promocja samej metrologii wśród jak najszerszego grona młodych odbiorców.
VII edycja konferencji „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” była znakomitą okazją do zdobycia wiedzy w najbardziej aktualnych tematach, nawiązania kontaktów zawodowych, a także do omówienia najnowszych wyzwań z którymi mierzy się środowisko.
Zdjęcia: https://pcinn.org/branza-laboratoryjna-zjechala-na-podkarpacie/
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17