Polska Unia Metrologiczna obecna podczas otwarcia ultranowoczesnego ośrodka metrologicznego- Świętokrzyskiego Kampusu Metrologicznego GUM

10.09.2024 Aktualności

9 września miało miejsce oficjalne otwarcie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Kampusu powstał dzięki zaangażowaniu Głównego Urząd Miar we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. To 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni badawczej. 8 nowoczesnych budynków, z których 6 to ultranowoczesne laboratoria. Całość inwestycji robi niezwykłe wrażenie, to miejsce wyjątkowe, zarówno w skali kraju jak i Europy.

Profesor Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar otwierając inwestycję dodał, że w kampusie jest najcichsze miejsce w Europie – komora akustyczna, gdzie badane będą różnego rodzaju urządzenia do nagrywania czy przenoszenia dźwięków.

W wydarzeniu udział wzięli goście z zagranicy. Wśród nich Martin Milton, dyrektor Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres.  Dyrektor zwrócił uwagę na to, że nowoczesny kampus laboratoryjny w Kielcach świadczy o tym, że Polska znakomicie rozwija się w zakresie metrologii. Wspominał również naszą rodaczkę Marię Skłodowską-Curie, która miała ogromnym wpływ na rozwój światowej nauki.

Główny Urząd Miar, oprócz Prezesa Semaniaka, reprezentował Dyrektor Generalny Piotr Ziółkowski oraz liczni dyrektorzy i pracownicy.  Na uroczystości obecne były władze województwa świętokrzyskiego w osobie marszałek Renaty Janik oraz włodarze Kielc, obecna prezydentka Agata Wojda i były prezydent Bogdan Wenta.

W inauguracji Kampusu udział wzięli między innymi prof. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, szef Gabinetu Politycznego Ministra Rozwoju i Technologii, Jan Strzeżek. Z ramienia Polskiej Unii Metrologicznej był obecny dyrektor Biura dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PL.

Priorytetowym celem Kampusu jest skorzystanie z osiągnieć nauki z dziedziny metrologii do wzrostu konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym oraz zapoczątkowanie centrum polskiej metrologii - miejsca, w którym będą spotykać się i dyskutować środowiska naukowców, badaczy i przedstawicieli przemysłu.

W skład Kampusu wchodzi sześć laboratoriów - Akustyki, Czasu i Częstotliwości, Masy, Długości, Termometrii, Informatyki Metrologicznej.  Naukowcy mogą korzystać ze świetnie wyposażonych pomieszczeń laboratoryjnych, niektóre z nich wybudowane zostały pod ziemią.

Dlaczego Kampus powstał w Kielcach? Wybór takiej lokalizacji był podyktowany koniecznością zapewnienia idealnych warunków pomiarowych, wolnych od drgań i ich możliwego, niekorzystnego wpływu na badania. Takie optymalne miejsce udało się znaleźć w województwie świętokrzyskim. Kolejnym powodem powstania Kampusu były rosnące potrzeby laboratoriów i zakładów znajdujących się w głównej siedzibie Głównego Urzędu Miar.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17