Polska Unia Metrologiczna organizuje naukowe Warsztaty Metrologiczne MetroTech

29.11.2024 Aktualności

Pierwsze Warsztaty Metrologiczne MetroTech odbyły się 27-28 listopada w Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej (LMW) Politechniki Krakowskiej. W szkoleniu udział wzięli młodzi pracownicy naukowi, studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Program warsztatów obejmował zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne. Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość zapoznania się z nowoczesną infrastrukturą
i wyposażeniem Laboratorium, którym dysponuje jednostka.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu ,,Wprowadzenie do współrzędnościowej techniki pomiarowej”, następnie uczestnicy udali się na warsztaty ,,Budowa i zasada działania współrzędnościowych maszyn pomiarowych”, podczas których każda z osób biorących udział w warsztatach miała możliwość skalibrować końcówki pomiarowe. Kalibracja jest niezbędną do wykonania dokładnych pomiarów i niezbędną do stworzenia nowej końcówki pomiarowej. Pierwszy dzień zakończył się warsztatami ,,Metody oceny dokładności maszyny współrzędnościowej”.

Drugiego dnia szkolenia uczestnicy zapoznali się z problematyką obsługi maszyny pomiarowej, wzięli udział w zajęciach praktycznych: analiza rysunku i pomiar obiektu oraz pisanie programu pomiarowego oraz pomiar obiektu.

Warsztaty i zajęcia prowadził mgr inż. Karol Stroński, doktorant na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

„Warsztaty MetroTech to znakomita możliwość, aby uczestnicy nie tylko poznali teoretyczne podstawy metrologii współrzędnościowej, ale – co kluczowe – zdobyli praktyczne umiejętności obsługi zaawansowanego sprzętu pomiarowego. Dzięki temu młodzi inżynierowie i naukowcy mogą lepiej zrozumieć, jak precyzja pomiaru wpływa na rozwój technologii najnowszych generacji” – zaznaczył mgr inż. Karol Stroński

MetroTech na Politechnice Krakowskiej

Warsztaty zostały zorganizowane na Politechnice Krakowskiej, ponieważ uczelnia jest jednym z najmocniejszych w Polsce ośrodków badań i wyspecjalizowanych usług w obszarze metrologii współrzędnościowej. Przypomnijmy, że 25 kwietnia 2024 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej rozpoczęło działalność Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Zorganizowanie warsztatów we współpracy z tak prężnie działającym ośrodkiem gwarantuje najwyższą jakoś szkoleń uczestnikom naszych warsztatów.

Nowe wyzwania stojące przed polską metrologią

Realizacja naukowych warsztatów metrologicznych jest jednym z kluczowych zadań stojących przed Polską Unią Metrologiczną w edycji 2024- 2026. Warsztaty będą odbywać się rokrocznie do 2026 roku, będą to dwudniowe spotkania. Podczas warsztatów będą realizowane tematy takie jak: interferometria laserowa, mikroskopia optyczna, współrzędnościowa technika pomiarowa, termografia i termometria w podczerwieni, sztuczna inteligencja w pomiarach, ocena parametrów morfologii powierzchni oraz wiele innych.

Naukowe Warsztaty Metrologiczne będą odbywać się z wykorzystaniem infrastruktury metrologicznej Głównego Urzędu Miar oraz laboratoriów wiodących ośrodków naukowych w Polsce. Ich celem jest promocja wiedzy dotyczącej metrologii oraz kształtowanie nowych kadr dla metrologii.

Profesor Jerzy Józwik, Dyrektor Biura PUM podkreślił znaczenie warsztatów mówiąc, że „Warsztaty metrologiczne, takie jak MetroTech, odgrywają znaczącą rolę w edukowaniu przyszłych kadr metrologicznych w Polsce. Nasze warsztaty to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności, ale również szansa na zapoznanie się z najnowszymi technologiami i innowacjami w tej dziedzinie. Dzięki takim inicjatywom jak Warsztaty MetroTech, młodzi naukowcy, studenci i uczniowie mogą rozwijać swoje i kompetencje, i pasje, co jest niezwykle ważne dla przyszłości polskiej metrologii”.

W tym roku odbędzie się jeszcze jedno spotkanie w ramach warsztatów organizowanych przez Polską Unię Metrologiczną, 11-12 grudnia również w Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Politechniki Krakowskiej.

  

 

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17