Polska Unia Metrologiczna współorganizatorem i partnerem strategicznym konkursu Metroliga 2024

22.05.2024 Aktualności

W Białymstoku odbyły się Regionalne Obchody Światowego Dnia Metrologii oraz finał konkursu Metroliga 2024. Nie mogło nas tam zabraknąć! Polska Unia Metrologiczna (PUM) wspiera wszelkie inicjatywy związane z promocją wiedzy o metrologii. Dla upamiętnienia Światowego Dnia Metrologii Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku, wspólnie z Politechniką Białostocką i Polską Unią Metrologiczną, zorganizował regionalne obchody ŚDM 21 maja 2024 r. w murach Politechniki Białostockiej, na Wydziale Elektrycznym PB.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, prorektor ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej – prof. dr hab. inż. Paweł Droździel, dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PL, Dyrektor Biura PUM, Dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku – Mirosław Wnorowski, kierownik Katedry Elektrotechniki – dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB, prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku, dr Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla, Andrzej Jankowski, Prezes Zarządu Aquard, Grupa SUEZ, Paulina Zielinko z Działu Energetyki, Telemetrii i Pomiarów Enea Ciepło Sp. z o.o, jak również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Okręgowych Urzędów Miar.

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Metrologii, dla uczczenia podpisania tego dnia w 1875 roku przez przedstawicieli siedemnastu państw Konwencji Metrycznej. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość miar – pozostaje dziś tak samo aktualny jak w 1875 roku. Tematem tegorocznego ŚDM jest zrównoważony rozwój. Podczas Światowego Dnia Metrologii w 2024 r. skupiamy się na licznych możliwościach pomiarowych, które przyczyniają się do ustanowienia zrównoważonej gospodarki i środowiska. Z okazji święta metrologów list do nich skierowali Martin Milton – Dyrektor BIPM oraz Anthony Donnellan – Dyrektor BIML. List ,,Mierzymy dziś dla zrównoważonego jutra” dostępny jest pod linkiem:

List do metrologów napisany z okazji Światowego Dnia Metrologii przez Martina Miltona – Dyrektora BIPM oraz Anthony Donnellana – Dyrektora BIML - Aktualności - Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku (gum.gov.pl).

Program Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Metrologii na Politechnice Białostockiej obfitował w wiele ciekawych paneli i wydarzeń m.in. panel dyskusyjny Metrologia Podlaska 2030, którego moderatorem był prezes Evoluma Klastera Przemysłowego Sebastian Rynkiewicz. W panelu udział wzięli przedstawiciele Politechniki Lubelskiej: prorektor ds. Studenckich PL prof. dr hab. inż. Paweł Droździel oraz dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PL, Dyrektor Biura PUM. Odbył się również panel dyskusyjny

W dn. 21.05.2024 r. odbył się również finał Konkursu „Metroliga”.  To konkurs wiedzy o metrologii skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku do konkursu zgłosiło się o 31 dwuosobowych zespołów. Nagrodami dla zwycięzców są cenne nagrody i indeksy na kierunki studiów pierwszego stopnia chemia oraz jakość i bezpieczeństwo środowiska na Uniwersytecie w Białymstoku w roku uzyskania świadectwa dojrzałości, lub na dowolny kierunek studiów stacjonarnych pierwszego stopnia prowadzony przez Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej (począwszy od roku akademickiego 2025/2026). W tym roku pierwszym etapem rywalizacji było przygotowanie plakatu o tematyce związanej z hasłem przewodnim konkursu: „Metrologia na zielono”. Następnie dwuosobowe zespoły, które przeszły do finału otrzymały do wykonania zadanie praktyczne z zakresu chemii oraz pomiaru jakości powietrza. Po części praktycznej uczniowie musieli przedstawić odpowiednie obliczenia, zaprezentować wyniki pomiaru, opisać je i wyciągnąć wnioski dotyczące zrealizowanych eksperymentów.

Polska Unia Metrologiczna przeznaczyła 130 tys. złotych na organizację dwóch kolejnych edycji Konkursu wiedzy o metrologii Metroliga. PUM na podstawie umowy pomiędzy Politechniką Lubelską oraz Politechniką Białostocką stała się współorganizatorem i jest partnerem strategicznym Konkursu. Konkurs dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach dotacji celowej na podstawie zadania zleconego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn.: "Wzmocnienie i ugruntowanie działalności Polskiej Unii Metrologicznej (PUM) w Polsce".

– Metroliga to dobry sposób na zainteresowanie młodzieży, by aplikowała na uczelnie techniczne takie jak Politechnika Białostocka – powiedział Mirosław Wnorowski, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku. – Wkrótce będzie potrzebnych dużo wykształconych osób z kompetencjami metrologicznymi. Będziemy musieli legalizować ładowarki do samochodów elektrycznych, instalacje wodorowe, z czasem urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń środowiska naturalnego

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali: Oliwier Połuszańczyk i Jakub Rolak (I miejsce), Nikola Plicka i Julia Sianko Rolak (II miejsce) oraz Maciej Niedźwiedź i Paweł Buczyński Rolak (III miejsce). Wszystkie zespoły reprezentowały Akademickie Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a nauczycielom gorąco dziękujemy. Wszystkim uczestnikom  i ich opiekunom składamy wyrazy wdzięczności za wspaniałą rywalizację.

Konkursów metrologicznych jest niewiele, a Metroliga to wspaniały pomysł Politechniki Białostockiej. Konkurs Metroliga to inicjatywa, która myślę, że się rozprzestrzeni na całą Polskę. Z czasem może przerodzić się w olimpiadę metrologiczną. To byłby bardzo mocny sygnał informujący społeczeństwo, że metrologia jest ważna, że istnieje duże zainteresowanie i potrzeba rozszerzania wiedzy o metrologii.  Ta nowa jakość, która się może pojawić na skutek naszego wsparcia pomoże wszystkim lepiej poznawać metrologię  – powiedział dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PL, Dyrektor Biura Polskiej Unii Metrologicznej, Współorganizator-Partner Strategiczny konkursu. – Wiemy, że w dwóch poprzednich edycjach uczestników było bardzo dużo i były to zespoły z wielu prężnych ośrodków metrologicznych w Polsce, przede wszystkim z Białegostoku. Wiele szkół ponadpodstawowych brało udział w tym przedsięwzięciu. Polska Unia Metrologiczna jako organizacja ogólnopolska, która współpracuje z Głównym Urzędem Miar, czyli narodową organizacją meteorologiczną, wspiera takie inicjatywy. Jesteśmy dumni, że możemy w tym uczestniczyć.

 

Partnerzy Konkursu METROLIGA 2024:

Współorganizatorem-partnerem strategicznym konkursu jest Polska Unia Metrologiczna, Partnerem Głównym – Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Partnerzy: Wydział Elektryczny PB, Wydział Chemii UwB, Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział Białostocki.

Patronatem honorowym konkurs objęli: Rektor Politechniki Białostockiej, Minister Nauki, Prezes Głównego Urzędu Miar, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty.

Patronami medialnymi są: Platon TV, Radio Akadera, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok.

 

 

 

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17