30 maja 2025 r. w murach Politechniki Białostockiej, 20 zespołów zmierzyło się w finale czwartej edycji konkursu Metroliga 2025. Współorganizatorem i partnerem strategicznym wydarzenia, była po raz kolejny, Polska Unia Metrologiczna.
Konkurs ma na celu przybliżenie młodym ludziom metrologii i pokazanie, że precyzyjny pomiar to podstawa działania niemal każdej dziedziny życia – od technologii, przez medycynę, aż po przemysł.
Metroligę podzielono na etapy. W pierwszym z nich oceniano kreatywność i talenty plastyczne uczestników. Uczniowie przygotowali plakaty promujące odnawialne źródła energii związane z hasłem przewodnim tegorocznej edycji konkursu – „Energia przyszłości zaczyna się od pomiaru”. Drugim etapem konkursu był test wiedzy – quiz (rozwiązywany indywidualnie przez każdego uczestnika). W finale konkursu uczniowie, pracując w zespołach, wykonywali pomiary i obliczenia matematyczne w laboratoriach Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
Zanim uczestnicy stanęli do finałowej rywalizacji, mieli okazję wziąć udział w praktycznych warsztatach zorganizowanych przez Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Temat warsztatów to ,,Odkryj niepewność, mierz precyzyjnie! Jakie pH ma roztwór soli kuchennej?”.
– Metrologia to główny filar, jeśli chodzi o badania naukowe, jeśli chodzi o przemysł, jeśli chodzi o kosmos – mówi dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PL, Dyrektor Biura Polskiej Unii Metrologicznej. – Głównie integrujemy środowisko meteorologów, wymieniamy myśli naukowe, osiągnięcia, różnego rodzaju też patenty.
W finale konkursu METROLIGA 2025 rywalizowali uczniowie ze szkół w Białymstoku, Lublinie, Łomży i Olecku. Z zadaniami najlepiej poradziły sobie Nikola Plicka i Julia Sianko, uczennice III klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Oprócz indeksów na studia uczennice zdobyły 3 000 złotych.
– Nie spodziewałyśmy się wygranej. Rok temu zajęłyśmy drugie miejsce. Wydaję mi się, że w tym roku trudniejszy był test praktyczny i teoretyczny. Szczególnie ciężko jest zapamiętać zapisy ustaw o miarach, które przydały się do rozwiązania testu z pytaniami – zaznaczyła Nicola Pilicka.
– Ten konkurs uświadamia, że metrologia jest wszędzie, w każdym aspekcie życia, w każdej dziedzinie nauki – mówi Julia Sianko. – Tego na co dzień nie zauważamy, ale na pomiarach opierają się: zegary, termometry, kasy, samoloty, sprzęty medyczne. Metrologia jest takim uniwersalnym językiem wszystkich ludzi.
Drugie miejsce zajęli tegoroczni maturzyści, absolwenci Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, Oliwier Połuszańczyk i Jakub Rolak. W ostatnich dwóch latach to oni byli zwycięzcami Metroligi.
Trzecie miejsce w konkursie powędrowało do uczennic klasy II z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Białymstoku - Urszuli Sawczuk i Anny Sulimy.
Dla nagrodzonych przygotowano indeksy na wybrany kierunek studiów na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku i na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Dodatkowo trzy zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne odpowiednio: 3 tys., 2 tys. i 1,5 tys.
Podczas uroczystego ogłoszenia wyników i wręczenia nagród obecni byli: dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PL, Dyrektor Biura Polskiej Unii Metrologicznej, Robert Pogorzelski z Okręgowego Urzędu Miar, dr hab. Anna Gardocka-Jałowiec, prof. UwB Prorektor ds. studentów i doktorantów UwB, dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej i prof. dr hab. Joanna Karpińska, Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.
Tegoroczną Metroligę zorganizowała Politechnika Białostocka i Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku. Wkład organizacyjny i merytoryczny wniósł zespół z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku i PTETiS Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział Białostocki. Polska Unia Metrologiczna została Partnerem strategicznym-współorganizatorem konkursu, a Partnerem Głównym był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Konkurs został objęty patronatem honorowym Rektora Politechniki Białostockiej, Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezesa Głównego Urzędu Miar, Marszałka Województwa Podlaskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Metroligę 2025 objęły patronatem medialnym Platon TV, Radio Akadera, Polskie Radio Białystok oraz TVP3 Białystok.
Cytaty zostały zaczerpnięte z portalu Geekstok.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17