Seminarium Metrologiczne - "Nauka w biznesie - komercjalizacja wyników badań naukowych"

31.03.2023 Aktualności

Od 28 do 31 marca uczestniczyliśmy w Targach Control Stom 2023 XXXII Targi Przemysłowe Techniki Pomiarowej, które odbyły się w Kielcach. Targi były miejscem prezentacji najnowszych produktów, technologii i usług w różnych sektorach przemysłu, takich jak maszyny, narzędzia, automatyzacja, robotyka i logistyka. Wystawcy i goście z Polski oraz z zagranicy mieli możliwość nawiązania kontaktów, spotkań biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń.

W ramach Targów, Polska Unia Metrologiczna zorganizowała seminarium: „Nauka w biznesie – komercjalizacja wyników badań naukowych”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk i dyscyplin naukowych oraz biznesu zainteresowani problematyką metrologii. Celem seminarium było nawiązywanie współpracy i budowanie relacji między nauką i biznesem w obszarze metrologii poprzez wymianę poglądów i doświadczeń.

Podczas seminarium zaprezentowano najnowsze wyniki badań naukowych oraz praktyczne przykłady komercjalizacji osiągnięć naukowych. Wśród tematów poruszanych podczas seminarium znalazły się m.in.: wpływ metrologii na innowacyjność i konkurencyjność biznesu, komercjalizacja wyników badań naukowych w sektorze metrologii, wyzwania związane z transferem technologii z obszaru nauki do biznesu, kwestie prawne związane z komercjalizacją wyników badań naukowych.

Jednym z poruszanych tematów była budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM, który będzie dysponował sześcioma nowoczesnymi laboratoriami wraz z zapleczem konferencyjno-edukacyjnym, warsztatowym i biurowo-usługowym. Dobrze zorganizowana i prawidłowo działająca krajowa instytucja metrologiczna nie może funkcjonować bez najnowszej klasy techniczno-naukowego zaplecza laboratoryjnego.

Poruszano temat wzmocnienia potencjału naukowo-badawczego oraz transferu technologii w obszarze metrologii współrzędnościowej poprzez realizację projektów. Jednym z takich projektów jest Narodowa Sieć Metrologii Współrzędnościowej (NŚMET), wpisana na listę Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej. Ten projekt ma na celu zapewnienie najwyższej dokładności pomiarów geometrii struktur wewnętrznych i zewnętrznych w różnych skalach.

Podczas seminarium wskazano jakimi cechami powinien się wyróżniać skuteczny broker innowacji, który powinien  budować relacje w firmach, uczestniczyć w targach, śledzić trendy rynkowe i słuchać potrzeb biznesu oraz znać ofertę badawczą, projekty naukowe i wdrożeniowe, a także dorobek naukowców z danej branży.

W trakcie seminarium zaprezentowano innowacyjny system identyfikacji pojazdu szynowego, który jest owocem współpracy nauki i biznesu, tracker z funkcją skanowania bezpośredniego, wykorzystanie nowoczesnych technik pomiarowych w projektowaniu struktur addytywnych, a także zastosowanie laser tracera do kalibracji obrabiarek.

Tego samego dnia odbyło się spotkanie Klastra Metrologicznego - inicjatywy mającej na celu rozwój i integrację branży metrologicznej w Polsce. Klaster Metrologiczny to związek firm, instytucji naukowych i innych podmiotów zainteresowanych metrologią. Działalność Klastra ma na celu przyspieszenie rozwoju polskiej branży metrologicznej, poprawę jakości i precyzji pomiarów oraz zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu na rynku krajowym i zagranicznym. W ramach Klastra organizowane są liczne, seminaria oraz spotkania umożliwiające wymianę doświadczeń i wiedzy między specjalistami z różnych dziedzin związanych z metrologią.

 

Zapis całego seminarium dostępny jest pod linkiem: (170) Seminarium Metrologiczne - "Nauka w biznesie - komercjalizacja wyników badań naukowych" - YouTube

  

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17