W dniu 26 marca 2025 r. Polska Unia Metrologiczna zorganizowała czwartą edycję seminarium metrologicznego pt. „Metrologia na rzecz obronności”.
W obecnej sytuacji geopolitycznej obronność jest priorytetem dla wielu państw Unii Europejskiej. Metrologia w obronności ogrywa kluczowa rolę. Dokładne pomiary i wiarygodne dane mają ogromne znaczenie dla przemysłu obronnego, a w konsekwencji bezpieczeństwa narodowego.
Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom i oczekiwaniom, zorganizowano seminarium metrologiczne poświęcone najistotniejszym zagadnieniom współczesnej obronności. Wydarzenie objęło sesje merytoryczne z obszarów militarnych, lotnictwa, technik radarowych, cyberbezpieczeństwa, jak również szeroko pojętego MetroAerospace i wielu innych.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, reprezentanci wielu Komitetów Polskiej Akademii Nauk, sieci i instytutów badawczych, a także naukowcy reprezentujący uniwersytety i wyższe uczelnie techniczne oraz przedstawiciele klastrów zrzeszających przedsiębiorców i biznes.
Seminarium otworzyli dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. uczelni - Dyrektor Biura Polskiej Unii Metrolgicznej i Piotr Ziółkowski - Dyrektor Generalny Głównego Urzędu Miar. Dyrektor Piotr Ziółkowski zaprezentował słuchaczom rolę GUM w zakresie wzorcowania i kalibracji wyspecjalizowanych, precyzyjnych urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w obszarze obronności.
Przedstawiciele uczelni, ośrodków badawczych zaprezentowali wyniki prac powstałych w ich ośrodkach w kontekście obronności. Prof. K. Kulpa (Politechnika Warszawska) mówił o zastosowaniu koncepcji PCL do walki z dronami, dr inż. K. Turza (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, PCSS) o usługach oraz infrastrukturze sieci PIONIER z zakresu metrologii na rzecz polskiej obronności. Prof. Ewa Bulska (Uniwersytet Warszawski) mówiła o diagnozach i wyzwaniach stojących przed metrologią chemiczną. Dr hab. Marcin Krawczyk, prof. PK podkreślał rolę metrologii współrzędnościowej w zapewnieniu jakości produkcji wojskowej, a prof. Mariusz Rząsa (Politechnika Opolska) skupił się na problematyce parametryzowania i pomiaru ryzyka podczas przetwarzania danych niejawnych i ich ochrony (cyberbezpieczeństwa). Natomiast prof. Michał Wieczorowski (ITA, Polska Izba Wodoru, Politechnika Poznańska) omówił, jak ważna z punktu widzenia infrastruktury krytycznej jest ważna metrologia i technologie wodorowe.
Prof. Jarosław Sęp (Politechnika Rzeszowska), kmdr. por. dr inż. Maciej Klebba (AMW w Gdyni) oraz dr hab. inż. Sylwester Samborski, prof. uczelni oraz Paweł Chrapowicki, Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii PL przedstawili wyniki badań związanych z obronnością, prowadzonych na uczelniach, które reprezentują.
Naukowcy pracujący w GUM - dr inż. Robert Kaniowski, dr Jacek Świderski (razem z prof. Makiełą z PŚ) mówili o pracach badawczo rozwojowych dot. bezpieczeńtwa, w które zaangażowany jest urząd.
Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać także prezentacji przedstawicieli biznesu: Arkadiusza Markowskiego z firmy Zeiss, Piotra Orlika z firmy Siemens oraz Anny Gębarskiej z firmy Smarttech. Prezentacje dotyczyły innowacyjnego podejścia do oceny jakości amunicji, elastycznego systemu zapewnienia jakości wymiarowej w produkcji zbrojeniowej i technologii batalistycznej oraz cyfryzacji strategicznych obiektów kulturowych w czasach zagrożeń
Dr hab. inż. Jerzy Józwik, Dyrektor Biura PUM podsumował seminarium podkreślając wagę tej inicjatywy, która umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń między nauką, biznesem i instytucjami publicznymi. Polska Unia Metrologiczna odgrywa kluczową rolę w integracji środowisk zajmujących się metrologią, a nasze działania wspierają rozwój nowoczesnych technologii i ich zastosowanie w obronności – podkreślił.
Zachęcamy do zapoznania się z przebiegiem seminarium dostępnej pod linkiem:
https://www.youtube.com/live/h0VTU4V0bl0?si=TT0zgm1boALEjmYG
Podczas Targów Polska Unia Metrologiczna otrzymała nagrodę za istotny wkład w rozwój polskiej metrologii i integrację środowiska metrologicznego oraz cykl monotematycznych seminariów metrologicznych organizowanych jako wydarzenie towarzyszące Targom ControlStom w Kielcach promującym i upowszechniającym metrologię w otoczeniu społeczno-biznesowym.
Wydarzenie odbyło się w ramach Targów Control-Stom w Kielcach, które rozpoczęły się 25 marca 2025 r. i trwały cztery dni. Targi z roku na rok coraz prężniej się rozwijają i mają coraz szerszą ofertę. W tym roku ponad 600 wystawców z 30 krajów, miało do dyspozycji aż 9 hal wystawienniczych, w których zaprezentowano niemal 1000 pracujących maszyn.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17