Studenci na medal - sukcesy studentów Politechniki Lubelskiej

07.06.2023 Aktualności

Programowanie, paliwo wodorowe, architektura przyszłości - studenci Politechniki Lubelskiej odważnie poruszają się
w aktualnej tematyce badawczej. I robią to z sukcesami.

  

Architektura reaguje na wyzwania współczesnego świata

Alicja Pytka, studentka architektury z Politechniki Lubelskiej w marcu została finalistką ogólnopolskiego konkursu “Małe budownictwo - duże korzyści” zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Zwycięski projekt to budynek rekreacyjny, z rozwiązaniami pasywnymi, o powierzchni 70 m kwadratowych, gdzie zaprojektowano miejsce do pracy zdalnej i ochrony w sytuacji zagrożenia geopolitycznego. Docenienie naszej studentki przez jury jest dowodem, że poziom kształcenia na Politechnice Lubelskiej jest bardzo wysoki. Cieszymy się, że młodzi architekci odważnie sięgają po najnowsze rozwiązania, ich projekty są nie tylko estetyczne, ale energooszczędne, śmiałe w formie i uwzględniające współczesne uwarunkowania.

Automatyczne programowanie

Trzecie miejsce w konkursie programistycznym ,,Hack Vision’’ zdobył zespół Adrianny WrońskiejKonrada WiluszaArtura Zelika i Wiktora Wójcika. 18 maja studenci Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej wzięli udział w wydarzeniu, które zgromadziło najzdolniejszych programistów z całej Polski.

Uczestnicy ,,Hack Vision’’ mogli nie tylko sprawdzić swoje umiejętności, ale także porozmawiać z ekspertami z branży o najnowszych trendach, czy nawiązać kontakty z przedstawicielami firm szukających pracowników.

Sukces naszych studentów to odzwierciedlenie pasji, którą wkładają w to co robią i ciężkiej pracy. Dlatego jesteśmy pewni, że przekują ten sukces w karierą zawodową.

Korzystając z okazji, przypomnijmy również, że powyższe osiągniecie, to nie pierwszy sukces naszych studentów w programowaniu. W zeszłym roku podczas ,,Studenckich Mistrzostw Automatyków’’ Kamil Zarajczyk i Filip Szewczyk ze Studenckiego Koła Naukowego Robotyzacji i Zastosowań Informatyki PL zostali mistrzami Polski w programowaniu mikroprocesorów.

Z ziemi francuskiej do polskiej

Bolid Hydros to prototypowy lekki pojazd zbudowany przez studentów z Politechniki Lubelskiej rywalizujący w międzynarodowych zawodach Shell Eco Marathon. W majowych zawodach we Francji zajął szóstą lokatę uzyskując wynik przejechania 400 km na jednym metrze sześciennym wodoru. Przeliczając na benzynę, jest to odpowiednikiem przejechania 1090 kilometrów na jednym litrze tego paliwa. To najlepszy dotychczasowy wynik tego pojazdu.

Hydros nieustannie ewoluuje. W ostatnim czasie w bolidzie ulepszono niemal cały układ elektryczny i elektroniczny sterowania ogniwem oraz buforem energii. Dzięki tym modyfikacjom, został poprawiony układ przepływu energii, co przełożyło się na jego większą sprawność.

Gratulujemy studentom Politechniki Lubelskiej osiągnieć, ich sukcesy robią wrażenie.

 

 

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17