Główny Urząd Miar nieustannie się rozwija dostosowując się do nowych wyzwań oraz potrzeb polskiej gospodarki

02.03.2023 blog
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Powołanie Klastra Metrologicznego, członkostwo w Polskiej Unii Metrologicznej, budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego, współorganizowanie programu ,,Polska Metrologia’’, doktoraty wdrożeniowe z metrologii oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych. W ostatnim czasie Główny Urząd Miar inicjuje wiele nowych projektów i aktywności.

Niemal każda dziedzina nauki wymaga dokładnych pomiarów, czyli właśnie metrologii.

Współczesne wzorce metrologiczne to świat fizyki kwantowej i precyzyjnej technologii, odnoszący się do bardzo szerokich zakresów zmienności różnego typu jednostek miar.
Aby sprostać jego wysokim wymaganiom w Kielcach powstaje Kampus Laboratoryjny GUM. Jego zadaniem będzie prowadzenie działalności badawczo- rozwojowej w zakresie metrologii. Wybudowanie nowoczesnego Kampusu pozwoli Głównemu Urzędowi Miar wejść na inny, wyższy etap funkcjonowania, umożliwi wzbogacenie posiadanych zasobów sprzętowych oraz pozwoli zainicjowanie prace w ramach nowych, innowacyjnych projektów. Uzupełnieniem dla Kampusu jest Klaster Metrologiczny, który powstał rok temu z inicjatywy Prezesa GUM prof. Jacka Semaniaka. To płaszczyzna kooperacji pomiędzy instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami. Powołanie Klastra pozwoli na zwiększenie efektywności w pozyskiwaniu środków na projekty ważne dla nauki i rozwoju naszej gospodarki. Kolejnym projektem dostrzegającym potrzebę wsparcia kooperacji świata nauki i biznesu jest program „Doktorat wdrożeniowy III – metrologia”.  W ramach tego programu doktoranci przygotowują rozprawy doktorskie w zakresie wykorzystania metrologii w procesach technologicznych lub społecznych, w tym w szczególności dotyczących rozwoju technologii cyfrowych oraz najnowszych technologii w obszarach zdrowia, środowiska, energii i zaawansowanych technik pomiarowych, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności przedsiębiorstw zatrudniających autorów rozpraw.

W 2021 Prezes Głównego Urzędu Miar wspólnie z Ministrem Edukacji i Nauki zainicjował program ,,Polska Metrologia”. Cel programu jest jasny - to wspieranie badań naukowych lub prac rozwojowych w obszarach związanych z metrologią. W I edycji programu dofinansowanie otrzymało 26 projektów zaopiniowanych pozytywnie przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Celem projektu jest wspieranie prowadzenia prac B+R w obszarach związanych z metrologią, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska, energii oraz zaawansowanych technik pomiarowych, a także rozwoju technologii cyfrowych. Projekty realizowane są przez podmioty szkolnictwa wyższego i nauki, we współpracy GUM, ich pośrednim celem jest podniesienie poziomu zdolności badawczych instytucji metrologicznych i zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki.

Ukoronowaniem starań prof. Jacka Semaniaka mających na celu rozszerzenie podstawowych zadań GUM-u o prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych było podpisanie 27 maja 2022 roku przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, zgodnie z którą Prezes GUM będzie mógł występować jako wnioskodawca, również w konsorcjum z innymi podmiotami, w konkursach na realizację projektów badawczych ogłaszanych przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jak można zauważyć, Prezes Głównego Urzędu Miar postępuje zgodnie ze słowami filozofa Heraklita z Efezu ,,Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”.  Współczesny świat nieustannie ewoluuje. Szybko zmieniająca się rzeczywistość to wyzwanie zarówno w wymiarze społecznym, gospodarczym, jak i naukowym. A w ostatnich latach Prezes Głównego Urzędu Miar udowodnił, że jest na te zmiany gotowy i rzucił im wyzwanie.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17