Polskie konferencje metrologiczne w latach 2022-2023

21.12.2023 blog

Polska Unia Metrologiczna od dwóch lat, z sukcesami realizuje swoje podstawowe zadania, do których należy między innymi sieciowanie współpracy międzyinstytucjonalnej oraz integracja środowiska metrologicznego. Jej misja realizowana jest poprzez organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów, ale także poprzez aktywne uczestnictwo w licznych wydarzeniach branżowych, zarówno na rodzimym podwórku, jak i poza granicami kraju.

W ostatnich dwóch latach metrolodzy z Polski mieli szansę wziąć udział w kilkunastu interesujących i wartościowych spotkaniach. Były to nie tylko okazje do wymiany wiedzy i doświadczeń, lecz także doskonała platforma do budowania silnych więzi między profesjonalistami z branży.

Pierwszą z konferencji, o której warto wspomnieć jest gliwicka Konferencja Naukowo-Techniczna „Problems and Progress in Metrology” (PPM’22), która odbyła się w dniach 6-7 czerwca 2022 i 18 – 19 maja 2023 r. Były to odpowiednio XIV i XV edycja Konferencji.

Tematyka konferencji obejmowała podstawowe, wspólne dla wszystkich pomiarów, zagadnienia metrologiczne: techniczne, technologiczne, teoretyczne, dydaktyczne oraz organizacyjno-prawne. Do wzięcia udziału w konferencji zaproszone były osoby, dla których tematyka nowoczesnej metrologii jest ważna: pracownicy przemysłu zajmujący się metrologią przemysłowych procesów produkcyjnych, pracownicy służby miar, laboratoriów badawczych i wzorcujących, pracownicy ośrodków badawczych i uczelni. Szczególnie oczekiwane były prace dotyczące bazy metrologicznej dla innowacyjnych technologii przemysłowych i badań naukowych. [1]

Natomiast w dniach 20 – 22 czerwca 2022 r. Warszawa gościła 9. Międzynarodowe Sympozjum Naukowe nt. Sensorów. Jak podkreślali organizatorzy – technologia sensorów znalazła w ostatnim czasie zastosowanie w wielu istotnych dziedzinach, obejmując aplikacje przemysłowe, zastosowania związane z bezpieczeństwem, diagnostyką medyczną oraz monitorowaniem środowiska. To międzynarodowe wydarzenie, wsparte przez Towarzystwo Fotoniki Polskiej, Politechnikę Warszawską oraz MDPI Sensors, zgromadziło naukowców
z różnych dziedzin, którzy spotkali się, aby omówić istotne, najnowsze osiągnięcia w dziedzinie tej technologii Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do osobistego spotkania przedstawicieli wielu dziedzin, zjednoczonych wspólnym celem dyskusji nad przełomowymi osiągnięciami w technologii sensorów i obszarach pokrewnych.

We wrześniu 2022 r. odbyły się jeszcze dwie interesujące Konferencje, a mianowicie: w dniach 14 – 16 września 2022 r. w Kielcach XVIII Krajowa (a IX Międzynarodowa) Konferencja pt.,, Metrologia w Technikach Wytwarzania”, a tydzień później, w dniach 21 – 23 września 2022 r. miała miejsce 54. Międzyuczelniana Konferencja Metrologów w Masłowie pod Kielcami.

Polska Unia Metrologiczna objęła patronatem naukowym Konferencję ,,Metrologia w Technikach Wytwarzania”. Konferencja odbyła się po 4-letniej przerwie spowodowanej pandemią. Została zorganizowana przez Politechnikę Świętokrzyską – miejsce pracy Przewodniczącego Komitetu Naukowego Konferencji prof. Stanisława Adamczaka, który w 2022 roku obchodził Jubileusz 50-lecia pracy w tej uczelni.[2] Na konferencji poruszono tematy z zakresu: aparatury i systemów pomiarowych, metrologii w procesach technologicznych, wytwarzania elementów maszyn, metrologii w systemach zapewnienia jakości, pomiarów powierzchni w skali makro, mikro i nano, współrzędnościowej techniki pomiarowej, technik pomiarowych w analizie procesów i urządzeń technologicznych, metrologii w różnych obszarach zastosowań w budowie maszyn, techniki wizualizacji
i wirtualizacji.

54. Międzyuczelniana Konferencja Metrologów [3] zorganizowana przez środowisko naukowe polskich uczelni i ma wieloletnią tradycję. Pierwsza Konferencja, pod nazwą Narada Katedr Miernictwa Elektrycznego i Elektronicznego, odbyła się w 1966 roku w Szczecinie i dotyczyła problematyki nauczania miernictwa. W jej trakcie narodził się pomysł corocznych spotkań metrologów poświęconych przede wszystkim prezentacjom prac młodych naukowców, a także służącym dyskusjom na tematy dydaktyczne. Przez ponad 50 lat w corocznych konferencjach organizowanych przez ośrodki naukowe w całej Polsce wzięły udział tysiące osób zajmujących się metrologią. Tematyka konferencji obejmowała: rys historyczny, teraźniejszość i perspektywy rozwoju metrologii, zadania metrologii w innowacyjnej gospodarce, wzorce, normy, certyfikaty, akredytacje, pomiary wielkości fizycznych i chemicznych, pomiary w biologii i medycynie, systemy pomiarowe i diagnostyczne, przetwarzanie sygnałów pomiarowych, analiza wyników pomiaru i ocena niepewności, modelowanie systemów pomiarowych, dydaktyka metrologii. Rok później, 55 edycja Międzyuczelnianej Konferencji Metrologów odbyła się we Wrocławiu.[4]

We wrześniu 2023, w dniach 10-14 w Zamku Ryn obradował Kongres Metrologii. To naukowa konferencja, która odbywa się cyklicznie i w której udział bierze większość krajowych ośrodków zajmujących się metrologią i jej zastosowaniami. Patronat naukowy nad Kongresem sprawuje Komitet Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk. A IX Kongres Metrologii’2023, zorganizował Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Jednym z Patronów Honorowych Kongresu został Prezes Prezydium Polskiej Unii Metrologicznej, Prezes Głównego Urzędu Miar prof. dr hab. Jacek Semaniak.

Tematyka Kongresu dotyczyła najważniejszych problemów współczesnej metrologii, obejmując następujące obszary tematyczne:

  • wzorce jednostek miar, służba miar,
  • ocena dokładności pomiaru,
  • systemy pomiarowe i transmisja danych,
  • przetworniki pomiarowe, metody przetwarzania sygnałów,
  • pomiary wielkości mechanicznych,
  • pomiary wielkości elektrycznych,
  • pomiary wielkości geometrycznych,
  • pomiary wielkości chemicznych,,
  • pomiary temperatury,
  • metrologia w procesach przemysłowych,
  • inżynieria materiałowa,
  • metrologia optyczna i fotoniczna, z elementami metrologii układów kwantowych,
  • pomiary w medycynie,
  • metrologia w inżynierii biomedycznej i biotechnologiach,
  • pomiary geodezyjne i budowlane,
  • nowe kierunki w metrologii,
  • zagadnienia metrologiczne w obszarze „zielonej” energetyki[5].

 

Ostatnią, wrześniową konferencją było Sympozjum Przetwarzania Sygnałów.[6] Jest to międzynarodowa konferencja odbywająca się co dwa lata, na której studenci, badacze i naukowcy reprezentujący szerokie spektrum dziedzin informatyki i radioelektroniki prezentują swoje najnowsze wyniki i dyskutują nad nowymi trendami kształtującymi przyszłość badań naukowych i technologii. SPSympo-2023 odbyło się równolegle z LXIX Otwartym Seminarium Akustyki (OSA). Organizatorzy konferencji zakładają, że ta współpraca stworzy nowe podstawy do poszerzenia horyzontów naukowych, rozwijania nowych relacji i stworzenia perspektyw nowych synergii w naszych przyszłych badaniach. Obie konferencje poruszały podobne kwestie, tj. pozyskiwanie, przetwarzanie, przesyłanie i analizę sygnałów/dźwięków/obrazów w szerokim zakresie zastosowań obejmujących systemy zdalnego monitorowania, Internet rzeczy (IoT), telemedycynę, diagnozę medyczną, leczenie i rehabilitację, robotykę, interakcję człowiek-system, monitorowanie środowiska, technologie kosmiczne i różne dziedziny związane z akustyką. Innymi słowy, zjednoczone SPSympo i OSA stwarzają unikalną okazję do spojrzenia na dziedzinę przetwarzania sygnałów z dwóch różnych perspektyw. Honorowy Patronat nad Konferencją objęła POLSA (Państwowa Agencja Kosmiczna).

Konferencje metrologiczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju tej dziedziny w Polsce. Przynoszą bowiem liczne korzyści dla społeczności naukowej, przemysłu i instytucji zajmujących się metrologią. Konferencje stanowią doskonałą platformę do wymiany najnowszych osiągnięć, badań i doświadczeń w dziedzinie metrologii. Spotkania te pozwalają na integrację środowisk naukowych, przemysłowych i instytucji odpowiedzialnych za metrologię. Polska Unia Metrologiczna oraz inne organizacje metrologiczne wykorzystują konferencje do budowania silnych więzi między różnymi instytucjami, co sprzyja efektywnej współpracy w obszarze metrologii. Konferencje, co można zauważyć po tematyce powyższych spotkań, prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie metrologii, zwłaszcza w kontekście nowoczesnych technologii. Wspomagają rozwój innowacyjnych rozwiązań metrologicznych, co ma istotne znaczenie dla postępu w przemyśle i badaniach naukowych.

 

Prezentacje naukowe i dyskusje podczas konferencji umożliwiają naukowcom dzielenie się swoimi badaniami, zdobywaniem inspiracji oraz nawiązywaniem nowych współprac. To ważne dla dalszego rozwoju dziedziny metrologii. Podczas konferencji może dojść do merytorycznych sporów i poddania debacie ważnych kwestii branżowych.

Reasumując, konferencje metrologiczne w Polsce stanowią integralną część rozwoju tej dziedziny, wspierając innowacje, rozwój naukowy, a także umożliwiając budowanie silnych relacji między różnymi instytucjami i środowiskami zainteresowanymi metrologią.

[1] Tematyka - PPM (polsl.pl)

[2] Konferencja MWTW2022 (kielce.pl)

[3] Informacje (kielce.pl)

[4] szczegolowy_program_MKM2023.pdf (pwr.edu.pl)

[5] Strona główna - IX Kongres Metrologii 2023 (wat.edu.pl)

[6] About - SPSympo 2023 (pwr.edu.pl)

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17