W ostatnim roku w obszarze metrologii zaszły i wciąż zachodzą rewolucyjne zmiany. W tak szybko zmieniającym się świecie innowacje w metrologii nie polegają tylko na osiąganiu wyższej precyzji. Mają na celu przede wszystkim sprostanie nowym wyzwaniom konkretnych branż, takich jak medycyna, przemysł maszynowy, chemiczny, kosmos, wojsko i inne, gdzie dokładność ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i jak najwyższej jakości.
Obecnie w centrum uwagi znajduje się automatyzacja procesów pomiarowych oraz zaawansowana analiza danych. Mimo że automatyzacja w metrologii nie jest nowym zagadnieniem, to w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji, jej praktycznego wykorzystania, cyfrowych bliźniaków, Internetu rzeczy itp., nabiera zupełnie nowego znaczenia.
Dynamiczny postęp w analizie i przetwarzaniu danych umożliwia głębszy wgląd w dane pomiarowe. Poprawia to zrozumienie procesów produkcyjnych i jakość produktów.
Dostrzegając znaczenie przedstawionych priorytetów badawczo-rozwojowych w przestrzeni europejskiej i światowej, można zauważyć, że wiele działań zmierza do opracowywania innowacyjnych technik pomiarowych. Wsparciem dla nich są inteligentne algorytmy przetwarzania, wnioskowania i generowania działań wykonawczych w celu ulepszania procesów i produktów.
Obecnie tworzone są rozwiązania bazujące na metrologii aplikacyjnej, technikach przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data), sztucznej inteligencji i modelowaniu z wykorzystaniem cyfrowych bliźniaków (ang. Digital Twin, DT). Włączają one także technologie Internetu Rzeczy oraz szeroko rozumianą cyfryzację.
Rozwiązania te wykorzystują komplementarność zasobów i kompetencji naukowców do opracowywania nowatorskich technik pomiarowych. Są one ukierunkowane na zastosowanie innowacji w technologii metrologicznej.
Realizacja krajowych i unijnych priorytetów w zakresie transformacji cyfrowej oraz zrównoważonego rozwoju oznacza potrzebę inicjowania i prowadzenia długofalowych, interdyscyplinarnych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie metrologii.
W tym kontekście niezbędne są nowe formy i zakresy partnerstw w Europie. Mają one prowadzić do osiągnięcia strategicznych celów poprzez podejście systemowe oraz wspólne zestawy kryteriów i celów.
Globalne wyzwania i konkurencyjność przemysłowa, zgodnie z rekomendacjami i oczekiwaniami Komisji Europejskiej, wymagają intensyfikacji prac w zakresie kluczowych technologii cyfrowych. Dotyczy to realizacji partnerstw na rzecz inteligentnych sieci i usług, obliczeń wielkiej skali, metrologii europejskiej oraz integracji AI, danych i robotyki.
Dotychczasowe wyniki realizacji European Metrology Research Programme oraz Europejskiego Programu na rzecz Innowacji i Badań w Metrologii (EMPIR), a także płynące z nich wnioski, wskazują na potrzebę intensyfikacji B+R ukierunkowanych na opracowanie nowatorskich rozwiązań pomiarowych dla przemysłu.
Innowacje technologiczne w metrologii obejmują monitoring procesów pomiarowych, integrację technologii i rozwiązań metrologicznych, rozwój produkcji sprzętu metrologicznego oraz stałe udoskonalanie oprogramowania. Obecnie ma to kluczowe znaczenie dla "R(evolucji)" polskiej, europejskiej i światowej metrologii.
Innowacje te umożliwiają nie tylko rozwój samej metrologii oraz osiąganie niezrównanej dokładności i niezawodności w pomiarach i zapewnianiu jakości. Przede wszystkim przyczyniają się do rozwoju krajowej i globalnej gospodarki.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17